Zastosowanie UV w wodzie basenowej
Technologia UV znalazła także zastosowanie w uzdatnianiu wody basenowej i to w sposób powszechny. W przeciwieństwie do uzdatniania wody pitnej tutaj oddziaływanie UV na wodę ma dwojaki charakter. Z jednej strony czysto dezynfekcyjny i tutaj nie ma w zasadzie różnic z dezynfekcją UV wody pitnej, ale dodatkowo do destrukcji chloramin.
Światło UV promiennika niskociśnieniowego, a więc przy długości fali 254 nm redukuje monochloraminy, a światło promiennika średniociśnieniowego, wykorzystując szersze spektrum świetlne redukuje zarówno mono-, jak i di- oraz trichloraminy. Z tego powodu powszechną jest więc opinia, że urządzenia średniociśnieniowe bardziej nadają się do destrukcji chloramin w wodzie basenowej. W praktyce jednak także urządzenia niskociśnieniowe, przy odpowiednio dobranej dawce promieniowania doskonale radzą sobie z problemem chloramin, a to dlatego, że przecież monochloraminy są prekursorem di- i trichloramin. Wyeliminowanie monochloramin jest więc już całkowicie wystarczające.
Ostatnio (czerwiec 2017) zanotowane wyniki na basenach sportowych w Myślenicach wskazują redukcję chloru związanego z poziomów 0,8-1,1 mg/l do poziomów 0,12- 0,18 mg/l. Zamontowane tam urządzenia to urządzenia niskociśnieniowe Protec 3400 i Protec 5400 z odpowiednio wysoką (wyższą niż dla dezynfekcji dawką promieniowania UV).
Podobne rezultaty z zastosowaniem identycznego urządzenia zanotowano na basenie MOSiR Mielec, dzięki UV nastąpiła tam redukcja chloru związanego z poziomów 0.8 – 1.0 mg/l do wartości 0.1 – 0.2 mg/l, czyli w zasadzie identycznie jak w Myślenicach.
Obniżenie chloramin do tak niskiego poziomu bardzo poprawia komfort kąpiących i pozwala spełnić wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 09.11.2015 ( Dz. Ustaw z 02.12.2015 poz. 2016).