Uzdatnianie ścieków komunalnych

Uzdatnianie ścieków komunalnych

Efektywne uzdatnianie ścieków komunalnych wymaga wdrożenia odpowiednich procesów i zastosowania specjalistycznych urządzeń. Ma to na celu poprawę ich parametrów i zmniejszenie szkodliwości dla środowiska naturalnego.

W PROBIKO-AQUA zajmujemy się przygotowaniem, montażem i serwisowaniem systemów, które skutecznie oczyszczają ścieki komunalne, by nie stanowiły one dalszego zagrożenia.

Uzdatnianie ścieków komunalnych - wdrażamy odpowiednie procesy w celu zmniejszenia ich szkodliwości dla środowiska naturalnego

Uzdatnianie ścieków komunalnych

Biorąc pod uwagę ścieki pochodzące z komunalnych oczyszczalni ścieków, wyróżnić można trzy podstawowe etapy ich uzdatniania:

 • oczyszczenie mechaniczne,
 • uzdatnianie biologiczne,
 • dezynfekcja.

W przypadku dezynfekcji ścieków komunalnych zastosowanie znajdują specjalistyczne urządzenia do dezynfekcji ścieków wykorzystujące promienie UV oraz ozon.

Dezynfekcja UV ścieków komunalnych

Do dezynfekcji UV ścieków wykorzystywane są urządzenia ciśnieniowe (zamknięte reaktory) oraz urządzenia kanałowe. W tym drugim przypadku promienniki w rurach osłonowych zamontowane zostały w otwartych kanałach.

Dezynfekcja UV ścieków uznawana jest za bardzo efektywną metodę uzdatniania ścieków komunalnych, pod warunkiem prawidłowego doboru urządzenia. Ten zaś uzależniony jest od kilku czynników, w tym wielkości przepływów, jakości ścieków oraz możliwości montażowych.

Ponadto w porównaniu z wodą ścieki charakteryzują się daleko gorszą transmisją UV, co należy uwzględnić przy doborze urządzeń. Pod uwagę należy wziąć także możliwą zmienność jakości ścieków oraz konieczność wyposażenia urządzeń w systemy automatycznego czyszczenia rur osłonowych, które w przypadku ścieków często ulegają zabrudzeniom materiałem organicznym i nieorganicznym. PROBIKO-AQUA działa na rynku już od 25 lat. Mamy za sobą tysiące udanych realizacji z zakresu uzdatniania ścieków i wody.

Obok wysokiej efektywności, dezynfekcja UV ścieków ma także wiele innych zalet. Jest bezpieczna i działa błyskawicznie. Urządzenia UV zaś są kompaktowe, energooszczędne i łatwe w obsłudze.

Dezynfekcja ścieków komunalnych ozonem

Dezynfekcja UV ścieków to niejedyna skuteczna metoda uzdatniania ścieków. Innym polecanym rozwiązaniem jest dezynfekcja ścieków ozonem. Ozon, jako jeden z silniejszych utleniaczy, doskonale sprawdza się w roli dezynfekanta zarówno wody, jak i ścieków.

Jako utleniacz nie działa jednak wybiórczo. Co to w praktyce oznacza? Że utlenia wszystko to, co może utlenić, w kolejności od „najłatwiejszych” do utlenienia substancji. Powodzenie całego procesu jest zatem uzależnione od doboru prawidłowej dawki ozonowania, a przede wszystkim od współczynnika C*t (concentration*time).

Szacunkowo można przyjąć, że dezynfekcja ścieków ozonem powiedzie się, jeśli dawka ozonu będzie mieścić się w przedziale od 5 do 20 mg/m3 ścieków, które zostały uprzednio oczyszczone mechanicznie i biologicznie. Co ważne, przy ustalaniu dawki ozonu pod uwagę należy wziąć jakość ścieków komunalnych.

Ozonowanie ścieków komunalnych i przemysłowych

Przy uzdatnianiu ścieków komunalnych ozon wykorzystywany jest także w innych procesach. Stosuje się go do:

 • usuwania mikro zanieczyszczeń (micropollutants),
 • redukcji barwy,
 • redukcji ChzT,
 • redukcji środków powierzchniowo-czynnych,
 • uzdatniania (redukcji) osadów.

Powyższe procesy znajdują zastosowanie także podczas uzdatniania ścieków przemysłowych. W ich przypadku ozon można wykorzystać również w innych procesach, takich jak:

 • redukcja fenoli,
 • redukcja cyjanków,
 • redukcja siarczków.

Dezynfekcja ścieków ozonem przynosi wymierne rezultaty. Efektywnie niszczy wszelkie zanieczyszczenia oraz wirusy, drożdże czy też zarodniki grzybów. Ponadto jako metoda uzdatniania ścieków jest bezpieczna dla środowiska i ekologiczna.

W PROBIKO-AQUA od 25 lat zajmujemy się technologiami uzdatniania ścieków i wody. Służymy profesjonalnym wsparciem, które obejmuje m.in. dobór odpowiedniego rozwiązania, uwzględniającego zarówno techniczne, jak i finansowe oczekiwania Klienta. Oferujemy najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne z zakresu dezynfekcji UV ścieków oraz ich ozonowania.

Copyright reserved for PROBIKO-AQUA 2020. Developed by R5 studio. Polityka prywatności.

Bądźmy w kontakcie!

Probiko-Aqua
ul. Okrężna 20
62-025 Kostrzyn Wlkp.

Zadzwoń:
+48 61 650 95 80
+48 61 650 95 85

Napisz:
info@probiko-aqua.pl

Obserwuj nas