Filtry otwarte - drenaże filtracyjne TETRA
Filtry otwarte to rozwiązania używane powszechnie w średnich i dużych stacjach uzdatniania wody. Tak, jak w przypadku każdego innego układu, istotnym jest prawidłowe ich zaprojektowanie i dobranie optymalnego systemu drenaży filtracyjnych. Ma to niezwykle ważne znaczenie w aspekcie płukania złóż filtracyjnych, zarówno płukania wodą, jak i powietrzem.
W PROBIKO-AQUA zajmujemy się dostarczaniem i montażem drenaży filtracyjnych TETRA w filtrach otwartych.
Rozwiązanie, które eliminuje dotychczasowe problemy
Klasyczne drenaże filtracyjne bardzo często wykorzystują płyty z dyszami (grzybkami) lub rurkami perforowanymi. Dysze mają duże otwory i wymagają stosowania żwiru do separowania warstwy aktywnej od dysz, a z kolei rurki perforowane mają drobne otwory, które zatrzymują substancję aktywną filtra. Do tego dochodzą problemy hydrauliczne i często zbyt duży rozstaw dysz, który może skutkować powstaniem miejsc nieobjętych płukaniem. Dlatego właśnie w celu wyeliminowania tych wad tradycyjnych systemów filtracyjnych stosuje się drenaże filtracyjne TETRA.
Drenaże filtracyjne TETRA znajdują zastosowanie w filtrach otwartych: piaskowych, z węglem aktywnym i multimedialnych. To sprawdzone element konstrukcyjne, gwarantujące doskonałe rozprowadzenie zarówno powietrza, jak i wody, oddzielnie lub równocześnie. Można je stosować zarówno w nowoprojektowanych filtrach otwartych, ale także modernizować za ich pomocą filtry już istniejące.
Z zastosowania drenaży filtracyjnych TETRA płyną same korzyści.
Dlaczego warto zamontować drenaż filtracyjny TETRA?
Dzięki doskonałemu rozprowadzeniu powietrza i wody zapewniają one niezwykle skuteczne i równomierne płukanie złóż, jak również niskie koszty eksploatacji filtrów otwartych. Wyróżnia je także:
- lekka konstrukcja, która obniża koszty instalacji,
- długi okres pracy bez potrzeby konserwacji,
- lepsze rozprowadzenie wody przy większych długościach – do 10 m.
Na podkreślenie zasługuje również unikalny sposób montażu drenaży filtracyjnych TETRA, który wykorzystuje centralne kotwienie, zwiększając tym samym stabilność i pewność posadowienia systemu. W tym przypadku blok TETRA jest prefabrykowany w taki sposób, że w jego centralnym punkcie znajduje się specjalny otwór. Pozwala on na dodatkowe kotwienie bloku w posadzce, co zapewnia dodatkową stabilność, a jednocześnie nie zakłóca pracy drenaży filtracyjnych.
Co więcej, bloki TETRA wykonane są z polietylenu o dużej gęstości (HDPE). Materiał ten zapewnia ich wytrzymałość i długą żywotność. Z kolei nakładki podtrzymujące złoże produkuje się ze spieku (HDPE) lub stali szlachetnej, dzięki czemu są trwałe i można na nich polegać.
Profil drenażu filtracyjnego ma znaczenie
W zależności od profilu drenażu filtracyjnego uzyskać można albo płytszy filtr, albo większą głębokość warstwy aktywnej. W przypadku:
- niższego profilu – możliwa jest modernizacja istniejących płytkich filtrów otwartych z płukaniem powietrzem/wodą lub zastosowanie wyższej warstwy złóż,
- szerokiego profilu – potrzeba mniej bloków do pokrycia dna komory filtra otwartego, a także mniej połączeń i mniej zaprawy, co przekłada się na jego szybką instalację i niższe koszty montażu.
Zastosowanie drenaży filtracyjnych TETRA w przypadku filtrów otwartych pozwala podnieść właściwości uzdatnionej wody, ograniczyć straty hydrauliczne oraz zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. To nowa jakość, która eliminuje ograniczenia klasycznego rozwiązania. Warto więc po nie sięgnąć.