Filtry otwarte - drenaże filtracyjne TETRA

Filtry otwarte - drenaże filtracyjne TETRA

Filtry otwarte to rozwiązania używane powszechnie w średnich i dużych stacjach uzdatniania wody. Tak, jak w przypadku każdego innego układu, istotnym jest prawidłowe ich zaprojektowanie i dobranie optymalnego systemu drenaży filtracyjnych. Ma to niezwykle ważne znaczenie w aspekcie płukania złóż filtracyjnych, zarówno płukania wodą, jak i powietrzem.

W PROBIKO-AQUA zajmujemy się dostarczaniem i montażem drenaży filtracyjnych TETRA w filtrach otwartych.

Rozwiązanie, które eliminuje dotychczasowe problemy

Klasyczne drenaże filtracyjne bardzo często wykorzystują płyty z dyszami (grzybkami) lub rurkami perforowanymi. Dysze mają duże otwory i wymagają stosowania żwiru do separowania warstwy aktywnej od dysz, a z kolei rurki perforowane mają drobne otwory, które zatrzymują substancję aktywną filtra. Do tego dochodzą problemy hydrauliczne i często zbyt duży rozstaw dysz, który może skutkować powstaniem miejsc nieobjętych płukaniem. Dlatego właśnie w celu wyeliminowania tych wad tradycyjnych systemów filtracyjnych stosuje się drenaże filtracyjne TETRA.

Drenaże filtracyjne TETRA znajdują zastosowanie w filtrach otwartych: piaskowych, z węglem aktywnym i multimedialnych. To sprawdzone element konstrukcyjne, gwarantujące doskonałe rozprowadzenie zarówno powietrza, jak i wody, oddzielnie lub równocześnie. Można je stosować zarówno w nowoprojektowanych filtrach otwartych, ale także modernizować za ich pomocą filtry już istniejące.

Z zastosowania drenaży filtracyjnych TETRA płyną same korzyści.

Dlaczego warto zamontować drenaż filtracyjny TETRA?

Dzięki doskonałemu rozprowadzeniu powietrza i wody zapewniają one niezwykle skuteczne i równomierne płukanie złóż, jak również niskie koszty eksploatacji filtrów otwartych. Wyróżnia je także:

  • lekka konstrukcja, która obniża koszty instalacji,
  • długi okres pracy bez potrzeby konserwacji,
  • lepsze rozprowadzenie wody przy większych długościach – do 10 m.

Na podkreślenie zasługuje również unikalny sposób montażu drenaży filtracyjnych TETRA, który wykorzystuje centralne kotwienie, zwiększając tym samym stabilność i pewność posadowienia systemu. W tym przypadku blok TETRA jest prefabrykowany w taki sposób, że w jego centralnym punkcie znajduje się specjalny otwór. Pozwala on na dodatkowe kotwienie bloku w posadzce, co zapewnia dodatkową stabilność, a jednocześnie nie zakłóca pracy drenaży filtracyjnych.

Co więcej, bloki TETRA wykonane są z polietylenu o dużej gęstości (HDPE). Materiał ten zapewnia ich wytrzymałość i długą żywotność. Z kolei nakładki podtrzymujące złoże produkuje się ze spieku (HDPE) lub stali szlachetnej, dzięki czemu są trwałe i można na nich polegać.

Profil drenażu filtracyjnego ma znaczenie

W zależności od profilu drenażu filtracyjnego uzyskać można albo płytszy filtr, albo większą głębokość warstwy aktywnej. W przypadku:

  • niższego profilu – możliwa jest modernizacja istniejących płytkich filtrów otwartych z płukaniem powietrzem/wodą lub zastosowanie wyższej warstwy złóż,
  • szerokiego profilu – potrzeba mniej bloków do pokrycia dna komory filtra otwartego, a także mniej połączeń i mniej zaprawy, co przekłada się na jego szybką instalację i niższe koszty montażu.

Zastosowanie drenaży filtracyjnych TETRA w przypadku filtrów otwartych pozwala podnieść właściwości uzdatnionej wody, ograniczyć straty hydrauliczne oraz zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. To nowa jakość, która eliminuje ograniczenia klasycznego rozwiązania. Warto więc po nie sięgnąć.

Copyright reserved for PROBIKO-AQUA 2020. Developed by R5 studio. Polityka prywatności.

Bądźmy w kontakcie!

Probiko-Aqua
ul. Okrężna 20
62-025 Kostrzyn Wlkp.

Zadzwoń:
+48 61 650 95 80
+48 61 650 95 85

Napisz:
info@probiko-aqua.pl

Obserwuj nas