Techniki membranowe w uzdatnianiu wody i ścieków
Jesteśmy specjalistami w wykorzystaniu nowoczesnych technik do uzdatniania wody i ścieków. Gwarantujemy zastosowanie najlepszych rozwiązań, dopasowanych do potrzeb naszych Klientów.
Firma Probiko-Aqua to grupa doświadczonych specjalistów, którzy od wielu lat zajmują się projektowaniem, budowaniem, uruchamianiem i serwisowaniem instalacji do uzdatniania wody i ścieków. W naszej działalności wykorzystujemy także techniki membranowe, które pozwalają uzyskać pożądane efekty w sposób najlepiej dopasowany do specyfiki zlecenia oraz indywidualnych potrzeb Klienta.
Do każdego projektu podchodzimy z najwyższą dbałością o szczegóły. Razem z zamawiającym, dobieramy rozwiązania, które w konkretnych warunkach okażą się po prostu najlepsze. Nasza wiedza nie tylko umożliwia nam wybór skutecznych technik, ale również pozwala na ciągłą pomoc w obsłudze wybranego systemu uzdatniania wody.
Techniki membranowe w służbie uzdatniania wody
Uzdatnianie wody technikami membranowymi
Uzdatnianie wody technikami membranowymi może odbywać się na cztery różne sposoby. Wybrać możemy między:
- mikrofiltracją,
- ultrafiltracją,
- nanofiltracją,
- odwróconą osmozą (RO).
W każdym przypadku dobieramy techniki membranowe do potrzeb i wymagań zamawiającego. Dzięki temu możliwe staje się osiągniecie pożądanych efektów. Co ważne, oferujemy także fachowe doradztwo i serwis.
Procesy membranowe są powszechnie wykorzystywane w procesach uzdatniania wody, a także ścieków. Warto nadmienić, że dostarczane przez nas urządzenia mogą działać jako samodzielne jednostki lub wejść w skład bardziej rozbudowanych układów technologicznych.
Można z nich skorzystać do odsalania wody, a także do wielu procesów w przemyśle (m.in. chemicznym, maszynowym, spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym). Największą zaletą technik membranowych jest to, że podczas rozdzielania składniki nie ulegają żadnym zmianom biologicznym i chemicznym.
Mikrofiltracja w uzdatnianiu wody
Technika ta wykorzystuje sitowy mechanizm separacji. Możliwe staje się zatrzymanie niektórych bakterii oraz zawiesin o rozmiarach większych niż 0,1 µm. Mechanizm zatrzymuje cząsteczki z układów dwufazowych, dlatego też membrana jest w stanie oddzielić cząsteczki zawieszone od wody. Wysoka wydajność procesu separacji jest uzyskiwana przy niskim ciśnieniu transmembranowym.
Do tego wszystkiego dochodzi również usuwanie utlenionego wcześniej żelaza z wody, a także manganu. Realizowana jest tak zwana filtracja pokoagulacyjna. Poza wspomnianymi wcześniej efektami uzdatniania wody metodą mikrofiltracji, wspomnieć należy również o tym, że w trakcie procesu dochodzi do znacznej redukcji mętności wody, co oczywiście wpływa na jej walory użytkowe.
W przypadku realizacji usług związanych z dostarczaniem systemu do mikrofiltracji, firma Probiko-Aqua gwarantuje pomoc w obsłudze i serwisowaniu wszystkich urządzeń.
Ultrafiltracja w procesie uzdatniania wody
Największa zaletą procesu ultrafiltracji jest mniejszy rozmiar porów w porównaniu z tym, na co możemy liczyć w przypadku mikrofiltracji. Ich średnica wynosi bowiem od 1 do 100 nm, dzięki czemu możliwa staje się zarówno redukcja cząstek zawiesiny, ale również rozpuszczonych związków wielkocząsteczkowych oraz mikroorganizmów (bakterii i wirusów) o rozmiarach do 0,1 µm. Skuteczna redukcja zawiesiny i organiki to najważniejsze kwestie, które zazwyczaj decydują o wyborze tej techniki.
Wspomnieć należy również o usuwaniu utlenionego żelaza i manganu z wody, a także obniżeniu mętności wody do wartości poniżej 0,1 NTU. Uzdatnianie wody tą metodą jest więc niezwykle efektywne.
Uzdatnianie wody przez nanofiltrację oraz odwróconą osmozę
W przypadku techniki nanofiltracji, należy podkreślić fakt użycia mechanizmu separacji opartego na dyfuzji i rozpuszczaniu. Średnica porów w tym procesie jest mniejsza niż 2 nm, co pozwala na zatrzymywanie związków organicznych (bakterii i wirusów) mniejszych niż 2 nm, a także jonów wielowartościowych.
Jeśli natomiast chodzi o odwróconą osmozę, mamy do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym do osmozy naturalnej, w ramach której dochodzi do rozdzielenia dwóch roztworów o różnym stężeniu. W ramach odwróconej osmozy, wykorzystywane jest ciśnienie osmotyczne, które pozwala na przepływ wody z roztworu o wyższym stężeniu do tego o niższym stężeniu, co prowadzi do jego rozcieńczenia. Odwrócona osmoza pozwala na zatrzymanie soli jednowartościowych, związków organicznych, a także kwasów niezdysocjowanych.