W jaki sposób dobieramy urządzenia UV?

Przy prawidłowym doborze urządzenia UV należy uwzględnić 3 istotne parametry:

  • maksymalny przepływ
  • transmitancja UVC wody
  • dawka promieniowania UVC wynikająca z oczekiwanego efektu działania urządzenia UV

Skupmy się teraz na badaniu transmitancji wody. Parametr ten mimo, iż jest kluczowy to jest niestety często pomijany przez firmy zajmujące się montażem lamp UV, co w przypadku wody o obniżonej transmitancji UV skutkuje nieprawidłowym działaniem urządzenia.

Podczas dobierania urządzenia UV badamy transmitancję wody czyli "przepuszczalność" promieniowania UV, tak aby dobrane urządzenie zapewniało minimalną dawkę promieniowania UV wymaganą dla dezynfekcji. Na wartość transmitancji wody składa się wiele czynników takich jak np. stężenie substancji rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych oraz mętność - czynniki te odpowiedzialne są za pochłanianie promieniowania UVC.

Dlaczego to takie istotne?

W katalogach i kartach technicznych urządzeń UV wydajność podaje się zwyczajowo dla transmitancji 95%. Spadek transmitancji wody o jedynie 5% powoduje spadek wydajności urządzenia o prawie 25%. Przykładowo urządzenie UV o katalogowej wydajności 219 m3/h przy wodzie o transmitancji 90% będzie oferować wydajność tylko 173 m3/h!!!

Na podstawie wieloletniej praktyki i setkach wykonanych pomiarów wiemy, iż transmitancja wody pitnej na terenie Polski w zależności od miejsca poboru waha od 96% do 75% przy czym wartości w okolicach 80% nie są rzadkością.

Jak mierzymy wydajność?

Badanie transmitancji wykonuje się metodą spektrofotometryczną.

W naszej firmie do przeprowadzenia badania wykorzystujemy specjalistyczny, przeznaczony do tego celu miernik transmitancji UVC. Potrzebujemy tylko niewielką próbkę wody, którą umieszczamy w fotometrze. Urządzenie każdorazowo kalibrowane jest za pomocą wody dejonizowanej, aby zapewnić dokładny i bezbłędny pomiar.

Pomiar transmitancji wody do doboru urządzenia UV wykonujemy bezpłatnie!

 

Zapraszamy do kontaktu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Copyright reserved for PROBIKO-AQUA 2020. Developed by R5 studio. Polityka prywatności.

Bądźmy w kontakcie!

Probiko-Aqua
ul. Okrężna 20
62-025 Kostrzyn Wlkp.

Zadzwoń:
+48 61 650 95 80
+48 61 650 95 85

Napisz:
info@probiko-aqua.pl

Obserwuj nas